ANA SAYFA TR EN Kurumsal DNV RouteSmart ArcumApp HERE Danışmanlık İletişim
Filo Yönetimi

Filo Yönetimi

Dağıtım Araçlarının Rota Planlaması

RouteSmart çözümleri işletmelerin sahip olduğu tüm araç filosunun rota planlamasının yapılması konusunda hizmet sunmaktadır. Bu Kapsamda;

  • 1) Fabrikadan şirket depolarına sevkiyat yapılan büyük araçların rotalarının ve zaman planlarının yapılması,
  • 2) SOĞUK SATIŞ SONRASI DAĞITIM, Satış ekibinin aldığı sipariş sonrası ürünlerin satış noktalarına dağıtımının yapılması,
  • 3) SICAK SATIŞ, Dağıtım ekibinin aynı anda satış ve dağıtım yaptığı özellikle Ekmek, Günlük Süt, Dondurma gibi ürünlerin dağıtım planlarının yapılması.


RouteSmart çözümleri ile sıcak satış ve soğuk satış sonrası dağıtım rota planlamasını aşağıdaki detaylarda sağlamak mümkündür.

Yol koşulları: Trafik durumu, tercih edilmeyen yollar (ücretli yolların kullanılması ya da kullanılmaması) yollara ait detayların istenen şekilde tanımlanması.

Müşteriler (Ziyaret noktaları): Ziyaret noktalarının açılış ve kapanış saatleri, mal kabul saatleri, önceliklendirme, servis süresi, sipariş miktarı/talep vb. gibi detaylar planlamaya dahil edilebilir.

Araçlar: Araç Kapasiteleri (Maksimum, ideal vb.), Çalışma süreleri, yemek ve mola süreleri ile hangi zaman aralıklarında olacağı, sabah başlama ve akşam bitiş saatleri sınırlamaları vb. tanımlamalar.

Depolar: Depo konumları, çıkış, dönüş ve arada tesislerin konumları vb. detaylar depolar için tanımlanabilir.

Dağıtımın araçlarının ve Sıcak satış araçlarının planlaması, mal teslimat sıklıkları ve talep dikkate alınarak haftalık döngüler şeklinde yapılabilmektedir. Örneğin bir müşterinin 2 günde bir teslimat istemesi halinde sistemde istenilen şekilde teslimat günleri tanımlanabilir.

Rota adı olarak araçların plakaları tanımlanabilir ve tüm çalışma sonrasında dağıtım planı tek ya da çok günlü (Haftalık, aylık) olarak oluşturulabilmektedir.