ANA SAYFA TR EN Kurumsal DNV RouteSmart ArcumApp HERE Danışmanlık İletişim
Satış Ekibinin Saha Ziyaret Planlaması

Satış Ekibinin Saha Ziyaret Planlaması

Route To Market (RTM)

Satış ekibinin saha da geçireceği zaman planlaması işletmelerin işgücü ve yakıt tasarrufu sağlamasına ve bu sayede satış için daha fazla zaman oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. RouteSmart çözümlerinin desteği ile Dünya genelinde birçok şirket iş verimliliğini arttırarak, ilave iş hacmi oluşturmaktadır.


Satış ekibinin saha ziyaret planlaması; Bir kuruluştaki satış ekibinin doğru zamanda ve doğru sıklıkta (frekanslarda) müşterilerini ziyaret etmelerini sağlayan planlama olarak adlandırılmaktadır. RouteSmart çözümleri ile Saha Ziyaret Planlaması (RTM) için işletmelerin sadece satış ekibinin başlama konumları, satış noktasında geçirilecek zaman ve bu noktaların adresleri, Rotaya Başlangıç -Bitiş saatlerini veri olarak girmeleri yeterli olacaktır.

Satış ekibi sahada geçireceği zamanın planlanması; Satış ekibinin şirket kuralları ya da yasal gereksinimlere göre işe başlama saati esas alınarak hangi saatlerde hangi müşteride olunacağı günlük olarak detaylı oluşturulabilir.

Satış ekibinin güne başlayacağı zaman dilimi ve başlayacağı adres RouteSmart çözümlerinde tanımlandıktan sonra, satış ekibi sahaya çıktığında geçireceği zaman, araç ile yapılan bir rota ise sürüş süresi, yaya olarak yapılan bir rota ise yürüyüş süresi, trafik yoğunluğu da göz önünde bulundurularak rota planı oluşturulur. Benzer şekilde şirket kuralları ya da yasal gereksinimler dikkate alınarak son müşteri ziyaretin hangi saate kadar yapılacağı kriter olarak rotalama sitemine girilebilir.

Her bir satış noktası için harcanması gereken zaman (her bir müşteri için ortalama ya da tek tek hesaplanmış zaman RouteSmart sistemi içinde tanımlanabilir) hesaplanarak bir günde kaç noktaya ziyaret yapılabileceği detaylı olarak belirlenebilmektedir. Satış ekibinin GPS kayıtları ile RouteSmart rota planlaması karşılaştırması yapılarak satış personelinin kaç noktayı ziyaret ettiği ve verimliliğinin ölçülmesi için çıktı üretilebilir.